16 Km’lik Aç Öldüren Yürüyüşümüz

1SABAH Namazını Azot Site Camiinde Süleyman hocamızın içimizi ürperten kuran tilaveti ile huşu içerisinde yerine getirdikten sonra, insan sağlığına ve psikolojisine büyük faydaları olan doğa yürüyüşümüzü, her zamanki gibi bir birinden değerli dostlarımızla gerçekleştirmek için yola koyulduk…

2GÜZERGAH;
Başlama noktası: Site-Erdenler Yolu – Aç Öldüren – Dereköy güzergahlı

VERİLER;
16 km. mesafe,
Başlangıç saati 07:45
Toplam süre 3 saat 10 dakika
+150 ten +960’a tırmanış
Soğuk ve zorluk derecesi bir hayli zor bir parkur..

KATILIMCILAR;
Ekip lideri: Ali Ulu
Ekip Koordinatörü: Ahmet Dertsiz,
Ekip Başkanı: Nurettin bey
Doğa Bilim: Sinan Özer
Analizci: Alirıza Kodaş
Tecrübeli:Abil Avcu-Yusuf Mayak
Katılımcılar: Mahmut Danışmaz-Kemal ve Mustafa Çamzeybek- kardeşler-Cevdet Yıldırım Mehmet Arıcıoğlu-Harun bey-Arkın bey-Hüseyin bey

ahmet-dertsizGrubun sevk ve idaresinde büyük pay sahibi olan Ekip Koordinatörümüz Ahmet Dertsiz beyin etkinlik ile ilgili izlenimleri şöyle idi:

Yaklaşık bir haftadır heyecanla beklediğimiz gün nihayet geldi çattı. Çünkü bugün 11.02.2017 Cumartesi. Yani ELİ Site – Erdenler Yolu – Aç Öldüren – Dereköy güzergahlı zorlu yürüyüş günü. Soma hava durumu için dün baktığımızda; yağış yok, sıcaklık +2/+8 derece arasında ve bulutlu/güneşli bulutlu diyordu.

Sanki başka işi-gücü-uğraşı yokmuş gibi 15 doğa sever – yürüyüşçü – koşucu yine bir çılgınlık için bir aradayız. Yürüyüş 07:45’te her zamanki gibi ELİ Site Cami önünden +150 m. kotundan başladı. Ama önemli iki eksikle. Hocamız Süleyman ÇALIŞKAN ve (Masör) Muharrem Demir. Olsalardı bu keyifli yürüyüşümüz eminim daha da keyifli olurdu.

Gün henüz ağarmamış, hafif soğuk. Hava durumunun aksine hepimiz hava soğuk olacakmış gibi kendi çapımızda hazırlıklıyız. İyi ki öyle yapmışız.

erdenlerErdenler yolunda biraz düz yürüdükten sonra bilindiği üzere sert yokuş başlıyor. Tempo hızlı. Şimdilik hep bir aradayız. Yokuşun bitimiyle beraber hava aydınlanıyor ve hep bir arada yürüyüşe devam.

darkaleErdenlerin mıcır ocağından sağa dönüyoruz. Tempo hız kesmiyor. Darkale solumuzda ve toplu halde fotoğraf çekimi yapıyoruz. Yollarda çamur yok denebilir. Kısa bir yokuştan sonra tarlalar ve Aç Öldüren istikametine doğru patika yoldan etrafımız çalılık olarak yürüyüşümüz hızlı bir ortamda devam ediyor.

4Hızlı yürüyüş kısa mesafeli bölünmelere neden oluyor. 7-8 kişilik grup sanki onları kovalayanlar varmış gibi arkaya hiç bakmadan son sürat yürüyüşlerine devam ediyor.

7Artık vadi içerisinde ve Aç Öldüren mevkiindeyiz. Burası son zorlu tırmanış. +150 den +960’a tırmanıyoruz. Yaklaşık 800 m. kot çıkışı. Ve mesafe olarak güzergahın yarısı. Ama hava bir kat daha sertleşti. Fotoğraflarda görüleceği üzere bu bölgede çiğ, hava soğukluğundan sanki kara dönüşmüş gibi. Etraf sis ve ağaçların üzeri bembeyaz çiğ.
9Artık 10.07.1992 tarihinde yapılan Aç Öldüren Dostlar Çeşmesindeyiz. Hava çok sert. Sanırım -5 derece var. Bunun yanı sıra çok kuvvetli olmasa da esen rüzgar buz gibi çarpıyor insana. Bu nedenle su içme ve fotoğraf molasını çok kısa tutmak zorunda kaldık. Burası hakikaten güzel bir yer. Ama buraya baharda veya yaz aylarında gelmek daha uygun. Artık buz gibi bir havada ve +960 rakımındayız. Biraz yürüdükten sonra Elmalı harmanlarına (kömür üstündeki toprağın döküldüğü alan) doğru Aç Öldürenden ayrılıyoruz.
11Artık tırmanma yok. Hep iniş veya düzlük. Harman ile doğal arazinin kesişim yerinden şevde 2 km. kadar iniş yapıyoruz. Marnlara basa basa ve hafif kaydırarak. Derken harmandan kurtulup bakir alanda orman içi yolumuza (traktör ve köy yolu) yöneliyoruz. Buraya kadar kısa mesafeli bölünmüşlük devam etti ve devam ediyor. Ama ne olduysa grup koşmaya başladı. Geriye bakan, merak eden yok. Sanırım inişin etkisi ve fark yaratma isteği. İnsan eğer enerjisi varsa ister istemez kendini bu eleştirdiğimiz ortama atıveriyor. Maalesef iyi bir şey değil ama bu böyle ve ben de kendimi bu grup içerisinde buldum. Aç Öldürenin aksine tepede güneş var ve hava oraya göre çok daha sıcak.
kopekEtraf sakin, bakir, çalılık, çam, Çoban köpekleri ve Dereköy inekleri. Bu bildiğimiz üzere Dereköye yaklaştığımızın habercisi. Köye ulaşmadan tarlalardan Dereköy – Cenkyeri yoluna çıktık. Artık Dereköy arkamızda kaldı ve biz bazen koşarak yola devam ediyoruz. Yaklaşık 2 km. kaldı. Artık bitiş noktasına ilk varanlar olmak için; Ben, Nurettin ve Arıcıoğlu küçük bir hile yaparak hedefe ulaştığımızda saatler tam 10:45’i gösteriyordu. Ve +380 kotuna inmiştik.
Notlar: 16 km. uzunluğunda, +150 den +960 kotuna kadar 8 km. çıkışlı, +960 tan +380 kotuna kadar 8 km. inişli bu zorlu parkuru tam 3 saatte (hatta 3-5 dk. daha az) tamamlayarak tempolu-keyifli bir yürüyüş oldu diye düşünüyorum. Farklı düşünen arkadaşların da hoşgörüsüne sığınıyoruz. Ortalama hızımız 5,3 km/saat olmuş. Bu hız kanımca düz yolda tempolu yürüyüş hızının da üzerinde. Tüm katılımcılara teşekkürler.
Ahmet DERTSİZ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: