Maskeli Kaleci..

maskeli-kaleciHAFİF tombuldu, 1 metre 78 cm boyundaydı, milli takımlarda hiç oynamadığı gibi Premier Ligde’de varlığıyla yokluğu belli değildi.

1963 Ağustos’unda Ferryhill’de dünyaya gelen İngiliz kaleci Fred Barber’ın doğruyu söylemek gerekirse göze batan hiçbir özelliği yoktu.

Tamam; hayli kulüp gezdi ve 400’ün üzerinde maça çıktı ancak onlarda Darlington- Wallsall- Peterborough United gibi alt liglerin sıradan takımlarıydı.

23 yaşında Everton’a yolu düştüysede dönemin en iyi kalecilerinden Neville Southall vardı önünde ve oynaması için Galli file bekçisinin ölmesi gerekiyordu! O da ne yapsın; 6 ay geçmeden aldı heybesini eline düştü gurbetin yoluna!

Aslında kaleci antrenörlüğü performansı 3 direk önünde beklediği yıllara göre çok daha parlak duruyor. Adanın gördüğü elit kalecilerinden başta Finli Jaskalainen olma üzere; Macar Adam Bogdan’ı, Ummanlı Ali Habsi’yi, Polonyalı Tomasz Kuszcsak’ı çalıştırdı ve ne hikmetse hepsi de ondan memnundu.

Özellikle Jaskalainen’in Bolton Wanderers’da oynarken Barber’a yaptığı jest eşine menendine az rastlanır bir jestti. Şöyleki işbaşına gelen yeni menajer Owen Coyle, Barber’i istifaya zorlayıp yerine Phil Hughes’i getirmişti. Finli kaleci ise yeni kaleci antrenörüyle 30 dakika çalıştıktan sonra menajerin yanına gidecek ve Barber’i istediğini söyleyecekti. Böyle kaleci tüm antrenörlerin başına diyeceğiz ama duamızın gerçekleşme ihtimali o kadar az ki!

Gel gelelim Barber’i meşhur eden hadiseye.. Futbol şova döndüğünden beri oyuncular yalnızca performansla değil olaya kattıkları renkle de anılır oldu çokca; örneğin David Beckham misali. Ancak Barber ne Beckham gibi karizmatikti ne de şöhretli bir eşe sahipti. O da ne yapsın; bir uçukluk yaptı ve Peterbrough’da oynarken sahaya Fred Kruger maskesiyle çıkıp gündem yarattı. Hani Elm Sokağının rüyaları kabusa çeviren Fred Kruger’iyle.

Eğer hadisenin üstünden geçen yıllara karşın hâlâ o enstantane konuşuluyor ise, demek ki yaptığı manevra akıllıcaymış!

Fatih Uraz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: