Turnuva Enleri..

CEVDET YILDIRIM23.SOMA Kaymakamlık Futbol Turnuvası geçtiğimiz Cuma günü oynanan final karşılaşmala rı ile sona erdi.

CEVDET20 Takımın katılımıyla 2 ay süren ve Fifa Kokartlı Spor Toto Süper Lig hakemlerimizden Halis Özkahya‘nın düdük çaldığı turnuva finalinde Soma Çarşı’yı Gökhan (2), Mustafa ve Oğuz’un golleriyle 4-2 mağlup eden Soma Termik, ”23.Soma kaymakamlık Futbol Turnuva” şampiyonu oldu.
SOMADA SPOR Turnuva genelinde kimi takım attıkları gole, aldıkları galibiyete sevindi..
Kimi takım yedikleri gole ve kaçan galibiyete üzüldü!
Kimi takım hakemlere isyan etti!
Kimi takım fikstürü beğenmedi!.
Kimi takım sahayı beğenmedi!..
Kimi takım ”neden bizim fotolar az” dedi.
Kimi oyuncular ”neden benim fotom az”dedi..
Kimi takım ”neden bizim haberimizi az yapıyorsunuz”dedi.
Kimileri kaynaşma adına ”turnuva bizim için bir araçtır”dedi.
Kimileri ”önce spor sonra skor” dedi.
Kimileri ”önce skor sonra spor”dedi!.
Kimileri de ”keşke turnuva bitmese”dedi.
Çekirdekçiler de ”Ekmek parası keşke bitmese”dedi.
Soma Termik ve Nakliyeciler ise,”Emekleriniz için teşekkür ederiz hocam”dedi..

Evet arkadaşlar, iyisiyle-kötüsüyle bir turnuva daha geride kaldı.
Hemen hemen 98 maçın 93’ünü seyretme fırsatı buldum..5 maçı ise Manisa’da oynadığımız ve (biraz reklam olacak) şampiyon olduğumuz Futsal Turnuvası dolayısıyla seyredemedim..

DETAYLARA ve ENLERE BAKTIĞIMIZDA

2 Ay süren maç trafiği sonunda: 1.Soma Termik, 2.Soma Çarşı, 3.İmbat A.Ş ve 4.Genç Girişimciler oldu.
Grup maçları ve Finallerde dahil olmak üzere 98 karşılaşmada fileler 658 kez havalandı.
En çok galibiyet alan takımlar: Soma Termik, Genç Girişimciler ve İmbat (9’ar galibiyet)
En az galibiyet alan takım: Büyükşehir Belediyesi (galibiyeti yok)
En çok berabere kalan takım: Devlet Hastanesi (5 beraberlik)
En çok gol atan takım: İmbat A.Ş (67 gol)
En az gol atan takım: Büyükşehir Belediyesi (14 gol)
En çok gol atan oyuncu: İlker Çakır, İmbat (20 gol)
En güzel gol: Alper Özgün (Nakliyeciler) İmbat’a attığı gol
En gollü maç: Eli (3)-Medigün Hastanesi (17 gol)
En kısır maç: Eli (1)-Soma Belediyesi (1 gol)
En çok seyircinin olduğu maç: Final maçları (ortalama 1500 kişi)
En çok kart gören takım: Eli 3 (5 kırmızı kart)
En başarılı takımlar: Soma Termik, Soma Çarşı ve Genç Girişimciler
En hayal kırıklığı yaratan takımlar: Eli (1),Eli (3) ve İmbat
MANİSA HAKEMLERHAKEMLER ve KARTLAR
Turnuva Finallerinde; İlker Meral ve Yunus Yıldırım’dan sonra Fifa Kokartlı Spor Toto Süper Lig hakemlerimizden Halis Özkahya’da düdük çaldı..Karşılaşmalarda düdük çalan hakemlerimiz 98 müsabakada toplamda 138 kez sarı, 15 kez de kırmızı kartına baş vurdu..
ELİ (3) beş kırmızı kartla  en çok ceza alan takım oldu.
Ali Tuncer 10 karşılaşma ile şu ana kadar en çok maç yöneten hakem oldu.
Turnuvanın en ilginç kartı Genç Girişimciler-Medigün Hastanesi maçında çıktı. Karşılaşmanın hakemi Oğuz Akyüz, seyirciler arasında devamlı gürültü kirliliği yapan Halil İbrahim’e (Laz) sarı kart gösterdi:)eli-3CEZA TAHTASI:
ELİ -3 (5 kırmızı kart: Aytekin,Fatih (2),Erhan,İlhan)
ELİ (1) 1 kırmızı kart:Kenan)
EĞİTİM (1 kırmızı kart:Emre)
MÜFTÜLÜK (1 kırmızı kart: Nurullah )
NİTROMAK (1 kırmızı kart: Mehmet )
SOMA ÇARŞI (1 kırmızı kart:Şevket)
MİLLİ EĞİTİM (1 kırmızı kart: Mutlu)
ÖĞRETMENLER (1kırmızı kart:İlter)
YUTA ÇALIŞKAN ( 1 kırmızı kart:Savaş)
GENÇ GİRİŞİMCİLER (2 kırmızı kart: Ünal,İlhan)

TURNUVANIN ONUR TABLOSU:
Tüm turnuva boyunca takımları adına önemli işlere imza atmış takım ve sporcuların yer aldığı onur tablosu şöyle:
CEVDETYİLDİRİMCOMEN İYİ TAKIM: Soma Termik
zafer-erkanEN İYİ ANTRENÖR: Zafer Erkan (Soma Termik)
FATİH-DEMİRHANEN DEĞERLİ OYUNCU: Fatih Demirhan (Genç Girişimciler)
İLKER-ÇAKIRGOL KRALI: İlker Çakır (İmbat A.Ş 20 gol)

KARE AS: 
Fatih Demirhan (Genç Girişimciler)
Kadir Durhan (Soma Termik)
İlker Çakır (İmbat A.Ş)
Ömür Gündüz (Soma Çarşı)

ALTIN KARMA:
Kadir Durhan (Soma Termik)
Ömür Gündüz (Soma Çarşı)
Fatih Demirhan (Genç Girişim)
Bülent Aktuğ (Milli Eğitim)
Emin Kara (Soma Termik)
Hüseyin Turan (D.Export)
Alper Özgün (Nakliyeciler)
İlker Çakır (İmbat)
Gökhan Elmalı (Soma Termik)

SOMA KAYMAKAMLIK KUPASI

Olay Gazetesi köşe yazarı Avukat Sercan Okur, 31 Mayıs Salı günkü köşe yazısında Soma Kaymakamlık Futbol Turnuvasına değinmiş. Sizlerle paylaşmak istedim..

Türkiye’de futbol ilk kez İngilizler tarafından oynanmaya başlanır. Osmanlı döneminde İngilizler tarafından yakılan futbol ateşi önce Rumlara, ardından da diğer gayrimüslim ve nihayet Müslümanlara sirayet eder. Türkiye’de kurulan ilk futbol kulübü, İngilizlerin kurduğu “Siyah Çoraplılardır.” Siyah Çoraplıların ardından Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Vefa, Altay ve Karşıyaka kulüpleri gelir.

Soma’da da futbolun mazisi oldukça eskiye dayanır. Soma’da ilk spor kulübü; 1924 yılında kurulan “Soma Türk Ocağı Kulübüdür.” Halk evinin bir kolu olarak kurulan kulüp bünyesinde pek çok spor dalı ile birlikte futbola da yer verilir. Soma Türk Ocağı Kulübünü, 1940 yılında kurulan “GLİ Linyit Kulübü” takip eder. Günümüze kadar gelen süreçte, onlarca spor kulübü çeşitli branşlarda ilçemizde faaliyet gösterir.

Futbol, tüm dünyada olduğu gibi Soma’da da en sevilen spordur. Her yıl Nisan-Mayıs aylarında gerçekleştirilen Soma Kaymakamlık Kupası, Somalı futbol severler tarafından ilgiyle takip edilmektedir.

Soma Kaymakamlık Kupasının ilki, 10 takımın katılımı ile 1972 yılında düzenlenir. 10 takımın katıldığı turnuvanın maçları Atatürk Stadyumunda oynanır. Takımlar 11 kişiliktir ve ofsayt dâhil futbolun tüm kuralları geçerlidir. Kıran kırana geçen maçların ardından “Çerkez Spor”, kupayı alır. Ahmet Yavaş ve Zeki Ateş tarafından kurulan “Soma Çerkez Spor”, Kaymakamlık Kupası tarihimizin ilk şampiyonudur.

Soma halkının ilgisini çeken turnuva, sonraki yıllarda da tekrarlanır. 1975 yılına gelindiğinde, tüm Soma’yı üzüntüye boğan acı bir olay yaşanır. Dönemin tapu müdürünün oğlu olan Yaşar Can isimli futbolcu, maç sırasında aldığı darbe nedeni ile hayatını kaybeder. Bu olaydan sonra turnuvaya devam edilmez. Bu tatsız ara 1982 yılına kadar devam eder.

Takvimler 1982’yi gösterdiğinde, Soma Kaymakamlık Kupası tekrar başlar ancak bu kez de hava şartları turnuvanın neticelenmesine müsaade etmez. Turnuva yarıda kalır. 1983 yılında, dönemin Kaymakamı Selami Teker tarafından tekrar tertiplenen Soma Kaymakamlık Kupasını, Karadenizliler tarafından kurulan “Bordo 83” takımı, Esnaf Spor’u yenerek kazanır. 1984 yılında da tekrarlanan turnuvaya, bu kez 1993 yılına kadar ara verilir.

1993 yılında tekrar başlayan Soma Kaymakamlık Kupası, TEİAŞ’a ait futbol sahasında, aralıksız olarak 23 yıldır devam ediyor. TEİAŞ sahası, Kaymakamlık Kupası ile adeta özdeşleşmiş durumda. Çekirdeğini alan maçları izlemeye koşuyor. Bu yıl ne yazık ki bazı maçlar Nazım Yavuz Stadında oynandı. Nazım Yavuz’da oynan maçlar, TEİAŞ sahasında oynanan maçların seyir tadını veremedi.

Soma Kaymakamlık Kupası, 2010 yılından bu yana İlçe Spor Müdürümüz Dilek Kuruçay’ın organizasyonunda gerçekleştiriliyor. Bayanların, futbola olan önyargı ve mesafesini düşünecek olursak, Dilek Hanım bir futbol turnuvasının düzenlenmesinde oldukça başarılı. Turnuvaya katılımı arttıran ve pek çok yenilik getiren Dilek Kuruçay döneminde, Süper Ligde maç yöneten, FİFA Kokartlı hakemlerimizi de yakından izleme fırsatımız oldu. Son dönemde turnuvanın final maçları, İlker Meral, Yunus Yıldırım ve son olarak Halis Özkahya gibi tanınmış hakemlerce yönetildi.

Soma Kaymakamlık Kupasının dikkat çeken bir başka ismi ise hiç şüphesiz Cevdet Yıldırım; Soma Linyit Spor’a 1995 yılında transfer olarak içimizden biri olan Cevdet Yıldırım, 2008 yılından bu yana turnuvayı takip ederek, çektiği resimleri ve maç haberlerini internet sitesinden paylaşıyor. Kaymakamlık Kupasına dair haberleri ve geçmiş turnuvaların arşivini cekob.wordpress.com sitesinden takip etmeniz mümkün.

İmam Ahmet’in vesile olması ile Soma Linyit Spor’a transfer olan Cevdet Yıldırım, Soma Linyit Spor’un, 2.ligdeki en başarılı anlarına da tanıklık etmiş. Fethi Demircan, Erdi Demir ve Tevfik Lav gibi dönemin ünlü hocaları ile çalışan Cevdet Yıldırım, futbolu bıraktıktan sonra da futboldan hiç kopmamış. Halen Soma Masterler Kulübü ile Türkiye Masterler Liginde top koşturan Cevdet Yıldırım ve Somalı masterler, 2014 yılında Ege Masterler Ligi şampiyonu olmuş.

Soma, 1924 yılında kurulan ilk spor kulübünden bu yana her zaman futbolla yaşamış bir ilçe. Soma spor tarihi onlarca kulüp hikâyesi ile dolu. Bu hikâyelerin en önemlisi de Soma Sotes ve Soma Linyit Spor’un yaşattığı başarılar. Ancak bugün ne yazık ki ilçemizde futbol bitme noktasına geldi. Soma Spor sahipsiz bırakıldı. Sotes ve Linyit Sporun adı bile okunmuyor. Futbol sevdalısı bir şehir için bu hazin tabloyu yaşamak çok zor. Ancak her şeye rağmen o eski futbol dolu günlere dönmek mümkün. Bunun da tek yolu Belediyemiz öncülüğünde kulüplerimize sahip çıkmak…

27 Mayıs Cuma günü oynanan final maçında şampiyon olan Konya Torku takımını, kazandıkları başarı nedeni ile yürekten kutluyorum.

Tüm turnuva haberleri için buraya tıklayınız..

Fotolar için ise şuraya tıklayınız..

Cevdet Yıldırım

 

Reklamlar

7 Responses to Turnuva Enleri..

 1. Kadir Durhan dedi ki:

  Sayın Cevdet hocam turnuva öncesi ve sonrası nda vermiş olduğunuz emekten dolayı sizi kutluyorum ve başarınızın ve emeklerinizin devamı diliyorum.bize düşen bi şey olursa yanınızda olduğumu belirtmek istiyorum.hakkınızı helal edin.saygılar…

  Liked by 1 kişi

 2. Gökhan Elmalı dedi ki:

  Hocam emekleriniz için ne kadar teşekkür etsek az fotoğraflar için ellerinize maç sonu yorumlarınız için ağzınıza sağlık. Bizleri bir nebze futbol dünyasının bireyleri gibi hissettirdiğiniz için takımımız adına sizlere ayrıca teşekkür ederiz. Saygılarla

  Liked by 1 kişi

 3. SACİT dedi ki:

  KONYA TORKU ŞAMPİONLUĞU HAKETİ

  Beğen

 4. Harun Ersoy dedi ki:

  Hocam eline gönlüne emeğine sonuna kadar sağlık versin. Sana sonsuz teşekkür ederim tüm soma termik takıma adına. Başarılarının devamını dilerim.

  Liked by 1 kişi

 5. Can Sırım dedi ki:

  Asıl amacı kurumlar arası sosyalleşmeyi ve bireylerin arkadaşlık kurmasını hedefleyen bu turnuvada aldığımız kupa çok anlamlıdır bizce. Cevdet hoca ile Dilek hanım kupanın dostluk içinde geçmesi için elinden geleni yapsa da her sene turnuvada istenmeyen olayların yasanması engellenemiyor maalesef. Finaldeki coşkunun, dağıtılan tüm kupaların anlamlı olması için turnuva boyunca dostça mücadele edilmesi gerekir, umarım tüm takımlar bundan sonra buna önem verir demekten başka temennimiz yoktur.

  Liked by 1 kişi

 6. Ahmet dedi ki:

  Çarşı başarabilirdi erken goller yemeseydi

  Beğen

 7. Emrah Köroğlu dedi ki:

  hocam herşey için tekrar teşekkür ederim bir hatamız oldursa af ola görüşmek üzere

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: