Yaz Spor Okulları ve Yarınlarımız

YAZ-FUTBOL-OKULUYAZ Spor Okulu Projeleri ile yaz tatiline giren öğrencilere sosyal ve sportif faaliyetlerle ulaşmak, öğrencileri ilgi duydukları bir spor branşı ile tanıştırmak, spor ortamında bulunmalarını sağlamak, istismar, şiddet, madde bağımlılığı ve her türlü kötü alışkanlıklardan koruyarak onlara en doğru biçimde spor kültürünü kazandırmak, ruh ve beden sağlığını geliştirerek kabiliyetleri ölçüsünde spor faaliyetlerine yönlendirmek, aynı zamanda lisanslı sporcu alt yapısını oluşturmak gibi amaçlar güdülmekte.

Amaç olarak, yazı boş geçirmemek, ekonomik durumu iyi olmayan çocuklarımız ve ekonomik durumu iyi olsa da bu spor imkanlarına ulaşamayan çocuklarımız için yaz spor okulları planlamaları her yıl yapılır ve haziran ayı içerisinde okullar kapanınca uygulanamaya başlar. Heyecanla başlayan bu okullarda pek çok çocuk tanışır, eğlenir, Spor yapar. Ancak yaz bitince her şey biter. Bu da asıl amaca ulaşmayı da engellemiş olur.

Sosyal amaçlı olan bu tür projelerin uzun soluklu olması da lazım. Mesela iki yıl önce Manisa Valiliği tarafından yapılan Tevfik Lav adına düzenlenen Yaz Futbol Okulları iki yıldır yapılmıyor. Proje bazlı çalışmalara kentin ihtiyacı var. Düzenlenen yaz okulunda koordinatör olarak görev yaparken 88 çocuğu futbol ile tanıştırmıştık. Bunun devamı gelmeyince bu gençlerin gelişimi açıkta kalmış oldu. Yani  proje de sona ermiş oldu. Bu tür projelerin uzun soluklu, en azından 4-5 yıl olması ve ürünün karşılığının da alınması şart. Valilerin değişmesi projeleri engellememeli. Bu konuda büyük emeklerle uğraşılar da sonuçsuz kalmış oldu.Bu işi gönüllü olarak yapan antrenör arkadaşlarımızın da emekleri boşa çıktı. Bu noktada valiler, kaymakamlar değişebilir belki. Ancak, sosyal ve sportif faaliyetlerde devamlılık önemli.

Almanya, Hollanda gibi pek çok Avrupa ülkesinde spor ,artık okullara temelden itibaren girmiş durumda.  Almanya’nın Futbol Şampiyonluğu ’da buna bir örnek. Disiplinli ve uzun soluklu çalışmaların her zaman bir karşılığı olacaktır. Manisa olarak ta bizler bu konuda sağlam temeller atarsak bu noktadaki başarılarımızı da ileriki günlerde daha gururla yaşayacağızdır inşallah. Disiplinli bir çalışma sonucu, disiplinli bir kadro ile Dünya Kupası geldi. Belki de bizler bu okullardan yetiştirdiğimiz çocuklarımız 20 yıl sonra gurur duyacağımız başarılara imza atacaklardır.

Sonuç olarak; Yaz Okulları olarak başlayan, ancak yıl içine yayılması gereken okul ile sporun birlikte yapılacağı uzun soluklu projelerin tüm ülkemizde olduğu gibi, kentimizde de planlanıp uygulanması gerekliliği ortada. Yoksa sadece günü geçirme şeklinde olacak olan Yaz Okullarından herhangi bir verimin alınamayacağı da aşikârdır. Son olarak;

Büyükşehir Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi, Yunus Emre Belediyesi,İlçe belediyelerin ve Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü başta olmak üzere yarınımızın geleceği olan gençlere sportif anlamada sağlanan imkânlar önemli ve anlamlı. Futbol, voleybol, basketbol, yüzme. Jimnastik gibi pek çok branşta yapılan faaliyetleri çok güzel ve anlamlı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim Ancak, bu okulların bitişinde bir şenlik yapılmasının daha da anlamlı olacağı kanaatindeyim.  HOŞÇA KALIN

Muharrem Kazer

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: