Alt Yapı = Gelişim=Sorumlu

1FUTBOLDA temel alt yapı çok önemlidir. Bu konudaki görevleri hem yöneticiler, hem de gelişimle ilgili sorumlu antrenörler birlikte yürütmelidir. Bunun yanında aile ve okul da bu çevre için çok önemlidir. Çünkü bu yaştaki sporcunun gelişimi için aile, okul çevresi de çok önemlidir.

İyi bir sporcu yetiştirmek sadece antrenman yaptırmakla olmaz. En başta bu antrenmanı yaptıracak “EHİL ”antrenörler gerekli olacaktır. Bunun yanında sporcu aile bilgileri, okul hayatı da önemlidir. Çünkü hepsi bir bütündür. Son yıllarda literatüre Gençlik gelişim Sorumlusu, Alt Yapı Sorumlusu, Elit Sorumlusu gibi tanımlar girmeye başladı. Peki, bu görevin tanımı nedir?

Gençlik gelişim sorumlusunun görevi, genç oyuncuların antrenmanlarından sorumlu olmaktır. Ancak,  kendisine bundan başka görevler de verilebilir:

#          Gelecek vadeden oyuncuları bulup, onlara teklif götürmek

#          Geleceğe yönelik genç oyuncular transfer etmek

#          Satış listesine konulan genç oyunculara kulüp bulmak

#         Hangi genç oyuncuların sözleşmelerinin uzatılacağına karar vermesi ve görüşmeleri yürütmek

#          Genç oyuncuları kulübe kazandırması ve gelişimleri hakkında bilgi vermek

#     Gençlik gelişim sorumlunuzun kalitesi, görev verdiğiniz takdirde, takıma kazandıracağı genç yeteneklerin kalitesiyle doğru orantılıdır.

Gençlik gelişim sorumlusu, Geliştirme Listesi’ne konulan genç oyuncuları kiralık göndererek, oyuncuların gelişimine katkı sağlamaya çalışmalıdır. Geliştirme Listesi’ne konulacak olan oyuncu 23 yaş ve altında olmalıdır.

Gençlik Gelişim Sorumlusunda Bulunması Gereken Özellikler

#          Kararlılık, disiplin seviyesi, motivasyon, adam yönetimi ve, özellikle, gençlerle çalışma.

#        Gelecek vaat eden oyuncuları bulup, takıma kazandırmaya çalışacağından, oyuncu potansiyel değerlendirmesi yüksek olmalıdır.

#      Profesyonel veya kararlı gibi kişisel özellikler de gençlik gelişim sorumlusunun takıma kazandıracağı oyuncuları etkiler.

penaltıGerek profesyonel, gerekse amatör takımlarda artık işin en temel konusunun alt yapı olduğu aşikardır. Bu konuda dünyadaki genel değişime ülke olarak ta ayak uydurmak ve işi doğru yapmak zorundayız. Alt yapıda pantolonla idman yaptıran belgesiz yönetici ya da sorumlu olması da halen işin hangi boyutunda olduğumuzu gösteriyor. Maalesef belgeli ve ehil kişiler varken, ahbap ilişkileri ile ülkemizde ve ilimizde alt yapıda çalıştırılan kişi sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Artık bir düzenleme  gerekliliği zorunludur. Ancak, bu şekilde yeni yetenekler ülke futboluna kazandırılır. Yoksa rekabetin gün geçtikçe arttığı Futbol Sanayisinde geri kalırız ve sporcu ithalatına devam ederiz. HOŞÇA KALIN.

Muharrem Kazer

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: