Yakışmadı, İtirazımız Var!

???????????????????????????????????? SPOR yapıyor ve yaptırıyoruz. Bu konuda herhangi bir itirazımız yok. Yarışmacı da olabiliriz. Buna da itirazımız yok. Ancak daha 11 -12 yaşındaki sporcuların kazanma uğruna kavga, itiraz ve şiddet içine sokulmasına itirazımız var. Yakışmadı hiç, itirazımız var.

Tabiki bu konuda olanları siz okurlarıma aktarmak görevim. Minik kramponların top koşturmaya başladığı liglerde olanlardan iki örnek:

1.ÖRNEK…U-13 Türkiye Şampiyonası 1.kademe Müsabakası Lapsekispor-Adagücü müsabakası. Takım önemli değil. Ancak sporcu gol kaçırıyor. Antrenörü ve yöneticisi basıyor küfrü. Burada dur denmesi lazım. Ancak devre bitinceye kadar böyle devam ediyor. Devre bitince ilgili yönetici ile diyalog kuruyorum ve mecburen insani boyutlarda uyarmak zorunda kalıyordum. İkinci yarıda ise aynı kulübede sakinlik hakim oluyordu.

2.ÖRNEK…U-13 Türkiye Şampiyonası 1.Kademe Final Müsabakası Altay-Yatağanspor. Sporcular ve antrenörler sakin sakin futbol oynuyor. Ancak, tribündeki veliler birbirini yiyor. Birbirlerine küfür ve hakaret ediyor. Aslında çocuklarına o kadar zarar veriyorlar ki… Neyse ki, devre olunca polis ve antrenörler devreye giriyor ve ortalık zar zor sakinleşiyor.

İşte yakışmayan iki kötü örnek. Bu noktada en başta sporda kazanma ve kaybetmenin olduğunu toplum olarak öğrenme vaktimiz geldi ve geçiyor. Artık, antrenör, seyirci ve sporla ilgili herkesin bu konuda duyarlı olmasının vakti geldi ve geçiyor. Yakışmıyor hiç….

İkinci olarak sahada spor yapanların daha çocuk olduğunu unutmamak lazım. Bu yaş grubunda kazanmadan çok futbolun kültürünü ve ahlakının kazandırılması gerekli.  Biz onlara şimdiden sadece kazanma kültür ve şiddet ile kötü örnek olursak, yarın onlar bizlerden ne görürse onu yapacaklardır. Bu konuda en büyük iş, spor yapan çocuklarımızın ahlaklı yetişmesini sağlamak. Gelişme çağında olan çocuklarımıza baskı, hakaret ve küfür ile de bir şeyi zorla yaptıramayız. Onlara destek olarak ve moral vererek fizyolojik ve psikolojik gelişimlerine yardımcı olmamız lazım. Yaptığımız davranışlarla da iyi ve doğru model olmamız lazım.

Bu konuda inşallah bu yaşanmışlar bize iyi bir ders olur. Bir de sahadaki çocukların hepimizin olduğunu da asla unutmamalıyız.

KÖŞE:Muharrem Kazer

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: