Amatöre Kalıcı Bir Çözümleme Şart-2

DSC_0195AMATÖRE hizmet büyük özveri gerektiriyor. Türk futbolunun dünya futbolunun geride kalmasında etkili olan en önemli konu sorunlardır. Bu sorunlara duyarsız kalmamak lazım.

Sorunlar nelerdir?

‘En büyük sorun, saha ve tesis’
Ülkemiz amatör futbolu olarak Avrupa’da futbolda dünyada söz sahibi olmuş ülkelerden daha fazla nüfusa sahip. Ülkemizde ve Manisa’da en büyük sorunumuz saha ve tesis. Bugün köklü olan süper amatör kümede büyük paralar harcayan Donatımspor, Horozköyspor başta olmak üzere çoğu takımın kendine ait tesisi yok. Sekiz Eylül Stadyumu’nda aynı anda dört takım idman yaptığı bile oluyor. İlimizde böyle iken, İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere pek çok ilimizde tesis sıkıntısını siz düşünün artık.

‘Ülkemizde Herkes Antrenör…’
Ülkemizde antrenör olmaya da gerek yok. Bunu Manisamızda da yaşıyoruz. Yönetici saha içi giriş kartı ile herkes ülkemizde antrenörlük yapmaktadır. Bu işe bir dur denmesi gerekli. TFF en azından amatör takımlarımızın başında görev alacak olan antrenörlerin maaşlarını karşılamalıdır. En doğrusu ülkemizde sahaya çıkan takımın başında antrenör olmadan hiçbir maç oynatılmamasıdır

Yaş kontenjanı spor yapma özgürlüğünü sınırlıyor.’
Yirmi senedir yaş sınırı uygulanıyor. Yok, 4, yok 5 olsun. Yok 30 yaş, olmadı 27 yaş….Sayısı yok 4,yok olmadı 5….. Amatör liglerle beraber, profesyonel 3.ligde de uygulanıyor..

Bu şekilde ileri değil, geri gidiyoruz.  Dünyada eşi benzeri olmayan yaş sınırı. Bir insanın spor yapma özgürlüğüne de sınır koyulmuş oluyor. Almanya, İspanya, Hollanda, Fransa İngiltere, İtalya vs. gibi futbolda ileri olan dünya ülkelerinde bu kural yok. Biz de neden var? Yoksa biz o ülkelerden futbol olarak bu kural sayesinde daha mı öne geçtik?

Sorunlar o kadar çok ki…. Sahaların kötü durumu, maddi sıkıntılar okul ve dershanelerin müsabakalara engel olması, velilerin gelecek kaygısı, kış ayları için kullanılacak kapalı spor salonlarının olmaması, ya da yetersizliği. TFF’ye verilen yüksek lisans bedelleri, amatör spora yerel yönetimlerden ayrılan bütçeler vs.

Sonuç
Geleceğimizi inşa etmek istiyorsak, binanın temeli olan amatöre çok daha ciddi yatırımlar yapmalıyız. Pırıl pırıl gençler hepimizin. Birlikte geleceğimizi bırakacağımız çocuklarımıza ne yapsak azdır. Ancak, bunu da doğrular ile inşa etmek zorundayız.HOŞÇA KALIN.

Muharrem Kazer

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: