Amatöre Kalıcı Bir Çözümleme Şart-1

DSC_0326AMATÖRE hizmet büyük özveri gerektiriyor. Türk futbolunun dünya futbolunun geride kalmasının nedenlerini ve bu konuda aşağıya bakmanın vakti geldi ve geçiyor.

 Nüfusu ve yüzölçümü bizden küçük olan Belkçika, Bosna Hersek, Hollanda ve diğer dünyada futbolda söz sahibi olmuş ülkelerin çocukları uzaydan mı geliyor?

 Cevabı tabi ki hayır. Hatta bizim çocuklarımız daha yetenekli.

“Peki, bizde sorun nerede?”

Sorun bizim en başta sistemizde. Örneğin çocuklarımız ilkokuldan lise sona kadar İngilizce eğitimi alır. Ancak tek cümle kuramaz. Yani sistemde bir sıkıntı var. İşte, ülkemizde de sistemsel olarak sıkıntının yıllardır olması da işi çıkılmaz bir noktaya getirmiş durumda Zaten antrenörlük de futbolculuk da bizim ülkede meslek değil.

  “Başarı neden gelmiyor?”

Ülkemizde kısa vadede, elit kesime ve kısa süreli başarıya odaklı bir düşünce yapısına sahip olunması en büyük sıkıntı. ‘Türk futbolunun altında pantolon yok, hangi ceketi giysem derdine düşmek büyük bir sıkıntı.’

“Ne yapmalıyız?”

 Sabırlı şekilde başlayıp, uzun vadede üst kesime yayılacak bir planlama yapılmalı. Almanya örneği gibi. Almanya’nın oyuncu havuzunun büyük bir bölümü Türklerden oluşuyor.

Çözüm nedir?

Bir binanın temeli ne kadar sağlamsa bina da o kadar sağlamdır. İşte, futbol alanında amatör binanın temelidir. Bu olmadan profesyonel ligler olmaz. Temeli sağlam olmayan ve içinde adalet olmayan her şey yıkılmaya mahkûmdur. Yani kısacası amatörlere artık kalıcı bir çözüme kavuşturulması lazımdır. Sorunların belli olduğu anda zaten çözüme ulaşmak kolaydır. Bu konuda sorunlar nelerdir? Konusunda gelecek hafta sorunlar hakkında sizlerle paylaşımım olacak. HOŞÇA KALIN.

Muharrem Kazer

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: