Futbolda Şiddet ve Çözüm Yolları!

MANİSA-AMATÖRMANİSA İlimizde amatör kümelerde mücadelede son virajlara giriliyor. Bir hafta sonra süper amatör küme ve birinci amatör kümede 2014–2015 futbol sezonu tamamlanacak. Bunun yanında da ikinci amatör kümenin toplantısı da yapıldı.2.amatör kümede heyecan başlayacak. Sporda Şiddet Kanunu ve bundan haberi olmayanlar. Lütfen dikkat. Son pişmanlık işe yaramıyor.

KÖŞE:Muharrem KAZER

Sporda şiddet. Hiçbir zaman bu olayları tasvip etmiyoruz. Bu noktada söylenecek en önemli şey ise, KAYBETMEYİ KABULLENMEK olmalıdır. Sporun her dalında kazanmak kadar kaybetmek gayet normaldir. Ancak kaybetme anında da sakin olabilmek ve bunun nedenlerini de araştırmak gereklidir. Son olarak SPORDA ŞİDDET KANUNU ‘da yaptırım olarak ciddi cezaları getiriyor. Bu noktada artık sakin olmak ve bir kez daha düşünme vakti. Yoksa hem maddi, hem de hapis konusunda ciddi cezalar var. Bunda amatör küme müsabakalarından tutun da profesyonel müsabakalara kadar aynı yaptırımlar var.

Şiddet ve kavganın azaltılması için sorunlarımızı ve çözüm yollarını da tespit edebilmek te gerek. Sporun içinde yer alan biri olarak bunları da birkaç başlık altında sıralayacak olursak:

1. Sporda kazanma ve kaybetme psikolojisini kabullenebilme. Bunun için de buna uygun karakterdeki sporcu sayısını arttırmak. Bu da alt yapıdan başlamalı.

2. Sporcu tarzına uygun olarak müsabaka öncesi motivasyon verebilme. Müsabaka sırası  sakin kalabilme. Bu konuda antrenör, yöneticilere büyük görev düşüyor.

3.Başarısızlık durumunda başarısızlığın gerekçelerini iyi etüd etme. Basın yoluyla fazla ajitasyon yapmama ve sorunlara gerçek çözüm bulabilme ve aklı selim davranabilme.

4.Şiddet ile hakem döven, antrenör yumruklayan, futbolcu döven, kavga çıkaran, küfür eden ve bunu alışkanlık haline getirenlere verilen cezaların caydırıcı olması. Bu konuda zaten kanunların da 30 Mart 2011 tarihinden itibaren yaptırımları var. Ancak futbol ceza kurulunun da bu konuda daha etkin davranması gerekli. Yoksa 1–2 müsabaka ceza alan sporcu bunu alışkanlık haline getirecektir. Bunun da bir anlamı olmayacak ve sporcuyu daha da cesaretlendirecektir.

5.Müsabakalarda polisin ve jandarmanın kameralı çekimlerine devam ettirmesi de caydırıcı olma yolunda önemli olacaktır. Nitekim tesadüfen İl Hakem Kurulu’nun her hafta bir müsabaka çekmesi dışında düzenli olarak ta polisin ve jandarmanın bu işi yapması gerekli.

6.Müsabakayı yöneten hakem arkadaşlarımızın tutun da, antrenör, yönetici, sporcu ve seyircinin de sporun hep güzelliklerini yaşatabilmesi için var olan hataları en aza indirebilmek amacıyla ÖZELEEŞTİRİ yapabilmesi ve EMPATİ  kurabilmesi de gereklidir.

Bunların sayısını da arttırabiliriz. Ancak önemli olan sporun fair –play şeklinde yaşatılması ve sadece spor olduğunun asla unutulmaması. Bunun için de herkes ve her kesim kendi özeleştirisini de yapmalı. Böyle olursa işler daha da kolaylaşacaktır. Yoksa her kişinin başına bir polis ya da jandarma dikilse ne olur. Önemli olan sakin olarak kendimize oturup sorup ve kendimize cevap vermemiz. Şiddet ve kavga ile ne? Nereye kadar? Çözülmüş ki. Bundan sonra daha temiz ve daha güzel günler yaşamak ve yaşatmak temennisiyle …

HOŞÇA KALIN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: