Amatörün Çilesi –2

100_4814MANİSA İlimiz genelinde amatörün çilesini sağlıkçı ve maddi konularda birinci bölümde anlatmıştım. Şimdi ise tesis ve kullanımı konusunda birtakım saptamalar yapmaya çalışacağım.

TESİSLER…

1980’li yıllarda kasabalara yapılan futbol sahalarının ardından ilimiz genelinde saha ve tesis konusunda son yıllara kadar herhangi bir yatırım olmadı. İşte son 4-5 yıl içinde Ertuğrul Dilek Tesisleri- Zemini değişen 8 Eylül, Akhisar’daki Kovalık Sahası ve atıl durumdaki Olimpiyat Stadyumu. Bunların dışında Belediyenin yaptırdığı Mümin Özkasap Tesisleri, Fikri Bayrıl Tesisleri, Spor Lisesi Sahası, Halil Onultmak Tesisleri.

Bu tesislerin belediyeye ait olan bir kısmından amatör takımlar idman için faydalanmakta. Ancak, bu sezon ne Halil Onultmakta ne de Mümin Özkasap’ta amatörlere resmi müsabaka oynatılmadı. Amatörün çilesin çeken yine Ertuğrul Dilek ve 8 Eylül. Olimpiyat ise, Manisa Alt Yapı müsabakaları için mesken. Diğer zamanlarda ise pek tercih edilmiyor. Amatörlerin yoğunlaştığı Ertuğrul Dilek ve 8 Eylül ise..

YETERLİ Mİ?

Tabiki hayır. Bu statlar hem idman, hem de müsabaka yükü için tam dolu olarak kullanılıyor. Buralarda buna bağlı olarak, bazı sıkıntılar da yaşanmıyor değil. Bunlar ise:

8 Eylül Stadyumu: Halısı yenilendi. En çok tercih edilen saha. Ancak, halen hoş olmayan her hafta içinde binlerce gencin futbol oynadığı ve idman yaptığı bu sahadaki göze çarpan eksiklikler ise şöyle:

1-Takımlar yarı sahada idman yapıyor.

2-8 Eylül Stadyumundaki sarı ışıklar yetersiz. Bu ışıklar beyaz olmalı ve sayıları arttırılmalı.

3- 8 Eylül Stadyumu’nda soyunma odaları önleri yağışta çamur oluyor. Burada betonlama ve asfaltlama yapılmalı.

4– 8 Eylül Stadyumu’nda kale arkasına topları  için file takılmalı.

5- 8 Eylül Stadyumu’nda tribün ve tuvaletlerin hali içler acısı.

6– 8 Eylül Stadyumu’nda saha ve çevre düzeni yapılmalı.

7-Türk Bayrağı asılı değil.Asılmalı.

Ertuğrul Dilek Tesisleri:

1-Bu tesis 4 yıldır kullanılıyor.

2-Çevre telleri alçak. Top kaçıyor. File gerilmeli.

3-En önemli sıkıntı ise tribünlerin KONTRAPLAK OLMASI. Esnek ve kırılıyor. Allah korusun bir sakatlık olmasını beklenmeden, acil  olarak demir altlıklar ile değiştirmeli sağlanmalıdır.

4-Çevre temizliği daha sık yapılmalı. Bu konuda insanlarımız da çok duyarsız. Yediğini ve içtiğini yer gözetmeden atıyoruz. Çöğ bidonları daha sık konularak, en azından az da olsa bu işin önüne geçilmiş olacaktır. Düzeni ve duvar boyaları yeniden yapılmalı.

5-Tribün üstündeki branda rüzgardan kalkmış durumda. Bu da acil şekilde düzenlenmeli.

6- Skorboard levhaları kullanılmıyor. Bu aktif edilmeli.

Manisa merkezde, amatörün çilesini çeken sahalarımızda tespit edebildiğim belli başlı eksiklikler bunlar. Bu arada insan olarak ta bu tesisleri temiz ve titiz kullanmak zorundayız. Yediğimiz çekirdeği, içtiğimiz suyu gelişigüzel atmamamız gerekli.

SON SÖZ

Derdimiz bu tür tesislerin artması ve bu tesislerin korunması, kollanması, daha uzun kullanabilmek için de bakımlarının yapılması. Yetkililerimiz bu sahalardaki eksiklikleri inşallah en kısa sürede tamamlamaları olacaktır

Muharrem KAZER                                            HOŞÇA KALIN.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: