Amatör Takımlarımız Olmazsa Asla Gelişme Olmaz-2

100_8412GEÇEN hafta amatör takımlarımız olmadan asla futbolda gelişme olmayacağı konusunu işlemiş ve bazı saptamalar yapmıştık. Bu haftada da bu konuda amatör takımlarımızla ilgili olarak neler yapılıyor ya da yapılmıyor konularına da değinerek değerlendirmemize devam edelim.

HABER:Muharrem KAZER

NE YAPILIYOR? YAPILMIYOR?

 Ülkemizdeki sporcularımız ile ilgili olarak ta şu soruyu soralım. Oyuncularımız nasıl gelişerek Türk futboluna hizmet edecekler?

Bu soruya da maalesef edemeyecekler ve edemiyorlar cevabını veriyorum. Çünkü dünya ya baktığımızda önemli ve gelişmiş kulüplerin alt yapılarında çalışan antrenörlerin ülkesinde futbol  kariyeri olan, akademik geçmişi bulunan, profesyonel antrenörlerden  ve  eski futbolculardan oluştuğunu görmekteyiz.

Bu arada insan gelişimi çok kolay bir şey değildir ve çeşitli evreleri vardır. Biri eksik olduğunda bu oyuncular sadece amatörce spor yapmış olurlar ve ileriye dönük büyük planları olan kişiler olamazlar. En önemlisi de sadece antrenör yeterli olmadığı gerçeği var. Tesisiniz yoksa  kalanı hikaye…… Çünkü bu işin kalbi spor tesisleridir. Genel olarak bakıldığında tesisleri gelişmiş olan spor kulüpleri başarı ve oyuncu yetiştirme konusunda diğer kulüplerden açık ara önde olduğu net olarak görülmektedir.

Aklımıza hemen Şu soru gelebilir?  Tesis yapmak çok mu kolay? Elbette çok kolay değil ama kolay olma yolları var. Maalesef senelerdir belediyeler, iş adamları ve futbolu seven gönüllü kişiler profesyonel ve amatör takımlara parasal destek verdiler. Tesis yapma ise devenin kulağında kaldı.

HAZIR BALIK YEMEYE ALIŞTIRILAN KULÜPLERE BALIK TUTMAK İÇİN İMKAN SUNULMADI.

Ya da belediyelerimiz ve işadamlarımız farkında olmadan bu konuda kulüpleri hazırcılığa itmiş oldu. İşte en güzel örneğini bu sene Manisamızda da yaşıyoruz. Belediyelerin kalkmasıyla çoğu kasabada bugünkü halleriyle mahallelerde amatör futbol sona erdi, ya da çok zor koşullarda devam ediyor.Ancak,yarınların ne olacağı belirsiz?????? Burada spor yapmak isteyen gençlerin durumu da daha da zorlaştı.

İşte burada belediyelerin belki de farkında olmadan yapmış oldukları sosyal destek te açıkça ortaya çıkmış oluyor. Spor yaptırma olayı ve alt yapı. Bunun yanında kötü alışkanlıklardan uzak tutma olayı. Günümüzde insanların öncelikli kaygısı karnını doyurmak. Bu noktada amatör spor yaptırırken bile sporcunuzun en azından karnını doyurmak zorundasınız. Bunu da bugün pek çok kulüp yöneticimiz ve hatta antrenörümüz fedakarca kendi imkanları ile yapmakta. Karnını zor doyurduğu bir sporcuyu da tesis olmayınca yarı sahada idman yaptırmakta.

KALICI GELİRLER VE TESİSLER BIRAKIP, BUNLARI KONTROL ETMELİ.

Spor ve sporcu yetiştirmek için de artık TESİS VE KALICI İMKÂNLAR SUNULMALI. Yoksa her sene malzeme yardımı ile bu işler bir yere kadar gider. Sadece aldatma ve günü kurtarma muhabbeti olur ve olacaktır.

LÜTFEN GÖRELİM ARTIK

İşin özü artık amatör kulüplerimize ülkemizde ve ilimizde kalıcı reformlar yapma vaktinin gelmiş hatta ve geçiyor olduğudur. Bu konuda suya sabuna dokunmak gerekecekse tabii ki dokunmalı. Yoksa her geçen gün daha kötü ve zor koşullarda mücadele eden ve bir adım öteye gitmeyen bir ülke futbolu olacaktır.  TÜM AMATÖR KULÜPLERİMİZİ  GÖRME VE GÖZETME VAKTİ. İLGİLİLERE SAYGI İLE DUYURULUR.

  Hoşça kalın.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: