Futbol Antrenörlerine Bakış

TÜM liglerimizde görev yapan antrenörlerimizin eğitimi ,gelişimi ve iş alanı ile ilgili olarak bazı değişimler şart.. Bu konuda ülkemizde de artık bazı köklü değişimler yapılmalı:

  1. GELİŞİM

Her şeyde olduğu gibi futbolda gelişim şart. T.F.F. bünyesinde bulunan üst düzey Teknik Direktörlerimiz, UEFA kursları haricinde illerinde bulunan amatör takımların antrenörlerini, beldelerdeki kulüpler birliği ile organize ederek yılda bir kez ücretsiz 2 – 3 günlük eğitim kampına almalıdır. Bunun yanında amatör liglerdeki antrenörleri, Teknik, Taktik, Koordinasyon, Kondisyon, Alt yapı gelişim antrenman çalışmaları, saha çalışmaları konularında eğitim verilmelidir.

Bu çalışmalar neden yapılmalı?  Alt liglerde çalışan A takım ve alt yapı antrenörlerimiz yaptıkları çalışmaların çok daha kalite ve bilinçli olacağından ülkemiz futboluna katkısı daha fazla olacaktır.  Ayrıca buna bağlı olarak daha fazla üst düzeyde oynayabilecek oyuncu yetiştirmek anlamına gelecektir.

Ben de futbol antrenörü olduğumdan, çok fazla A takım ve alt yapı antrenmanı seyretme fırsatım oluyor. Aslında ülkemizde çok yetenekli oyuncu var. Maalesef yaptırılan antrenmanların içeriği plansız, sistemsiz, bilinçsiz ve gelişim üzerine yapılmadığından üst düzeyde oyuncu yetiştiremiyoruz.

Federasyonumuzun yapacağı çalışmalar neticesinde antrenörlerimizin de vizyonları  gelişmiş olacak. Buna paralel çalışmalarında daha bilinçli, sistemli , planlı  ve geliştirme üzerine kendilerini geliştireceğinden TÜRK futbolu adına iyi bir gelişim olacaktır.

 Federasyonumuz bu gelişim kamplarına UEFA C ve UEFA B diploması bulunan antrenörleri alarak hem günümüz futbol eğitim kalitesini artıracak hem de ileride bu hocalarımız üst liglere geldiğinde kendini tam anlamıyla yetiştirmiş ve geliştirmiş olacaktır.

 T.F.F de görevli olan hocalarımızın planlı olarak bu işi devreye sokmasını bekliyorum. Hem sporcu yetiştirme hem de yarınlarımız olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz antrenörlerimizde bu fırsat ile kendini geliştirmiş olacaktır.

                                MADDİ DESTEK, İŞ ALANI VE YAPTIRIM

Son olarak alt liglerden itibaren federasyonumuzun alt yapılara maddi konularda destek olma gerekliliği giderek artmaktadır. Bunun yanında okula kadar futbolun girmesi uygulaması, antrenörlerin sigorta ve maaşları gibi pek çok konuda da düzenleme yapma gerekliliği aşikar. Bu yapılmadığı sürece ülkemizde çok fazla genç bu havuzun dışına itilecek ve yetenek bulmada da sıkıntılar devam edecektir. Ülke genelinde çoğu tek antrenör ile tüm sezonu tamamlamaktadır. Yarışma da yapıldığı için tek antrenör alt yapıda tam anlamıyla verimli olamamaktadır ve bunun da imkanı yoktur. Çünkü, alt yapıda  çok farklı ortam vardır. KENTİMİZDE VE ÜLKEMİZDE PEKÇOK ANTRENÖR ARKADAŞIMIZ ÜCRET ALMADAN YA DA ÇOK CÜZİ ÜCRETLERLE  FEDAKARCA ÇOK BÜYÜK BİR  SOSYAL SORUMLULUK HİZMETİNİ YAPMAKTADIR. Tabiki, bu işi meslek edinmiş kişilerin ve birincil işi olan kişilerin de sosyal ve ekonomik olarak ta devlet tarafından ya da kulüplere kalıcı imkanlar sağlayarak desteklenmesi şart olmuştur. Çalışma imkanı olmadıktan sonra evde ya da duvarda duran diplomanın da bir işe yaraması gibi bir imkanı da olmayacaktır. İşte alt yapıda, okullarda antrenörlerimiz görevlendirerek FUTBOL ANTRENÖLERİNİN ÇOK DAHA AKTİF OLDUĞU BİR TÜRKİYE’DE PEKÇOK YILDIZIN ÇIKACAĞI BİR TÜRK FUTBOLU NEDEN OLMASIN? İSTEMEK VE UYGULAMAK VE  DE SABRETMEK. GERİSİ İSE GELECEKTİR. İŞTE MİLLİ TAKIM DİREKTÖRÜMÜZ FATİH TERİM VE EKİBİNİN BAŞLATTIĞI PROJELER DE İNŞALLAH ZAMANLA MEYVELERİNİ VERECEKTİR.

 Muharrem KAZER

                                                                                        HOŞÇA KALIN.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: