TFF Artık Köklü Değişiklikler Yapmalı-3

MUHARREM-KAZERMİLLİ Takımımızın hızlı düşüşü. Türk futbolunun gelişimi için en önemli unsur Türkiye Futbol Federasyonunun yapacağı köklü değişiklikler ile olacaktır. Federasyonumuz ÇOK ACİL olarak bir takım kararlar alıp, değişikliler yapması gerekmektedir, Neden ve niçinleri ile bunu da şöyle açıklamaya çalışmaya devam edelim:

  1. Türkiye Futbol Federasyonumuzun Amatör Takımlara En Az 1 Tane UEFA B ve 1 Tanede UEFA C Belgesi Olan Antrenör Bulundurmak Zorunluluğu Getirmesi Lazım.

NEDEN? Ülkemiz genelinde baktığımızda çoğu amatör takımlarımızda alt yapı çalışmalarını yaptıran ’’ SÖZDE ANTRENÖRLER” görmekteyiz. Maalesef bu kişiler insan gelişimi adına hiçbir bilgi birikimine sahip değiller. Ayrıca futbolda yıllık planlama nedir? Nasıl uygulanır? Eğitim basamaklama sistemi nedir? Hangi gruba ne tür çalışmalar yaptırılması lazım? Oyuncunun psikolojik ve sosyal yönden ihtiyaç duyduğu eğitimler nelerdir? Hangi yaş grubuna ne kadar yükleme yapılır? Teknik beceri nasıl kazandırılır? Koordinasyon çalışmaları nelerdir? Bireysel yetenek gelişim çalışmaları nasıl olur? Bölgesel takım çalışmaları nasıl uygulanır? Gibi konulara hakim olmayan antrenörler yarınlarımız olan genç oyuncularımızı tam anlamıyla yetiştirememektedir.

Ülkemizde yaklaşık 6000 amatör takım bulunmakta, bu takımların çoğunda maalesef maddi imkanlar olmadığından dolayı UEFA belgeli alt yapıda profesyonel hale gelmiş antrenörler çalışamamakta, bu sebeple bu takımlardan üst düzey oyuncu çıkmamaktadır. Federasyonumuz kulüplere bu konuda mecburiyet getirmesi gerekli. Hatta kurallara uymayan takımlar liglerden ihraç edilmeli. Ancak bu şekilde amatör takımlarımız antrenör noktasında ciddi düşünmek zorunda kalacaklardır.

        Başka bir önemli konu ise:

 Kulüplerin 1 Antrenör ile tüm ligleri bitirmeye çalışması. Amatör liglerdeki çoğu maçlarında takımın başında antrenör olmuyor. Bu maçları kulüp yöneticileri sahaya girerek yönetmeye çalışıyor. Çoğu yönetici oyuncunun ismini bile bilmemekte iken nasıl olacak ta takımına ve oyuncusuna katkısı olacak ve futbolumuz gelişecek. Maalesef bu düzen devam ettiği sürece bizim amatör takımlarımızdan üst düzeyde oyuncu çıkarmamız çok zor olur. Bu tür davranışta bulunan kulüplere caydırıcı ceza verilmesi lazım. Ancak, belki bu şekilde sistem oturur.

Avrupa da ve dünyada her alt yapı takımının bir antrenörü bulunmakta ve bu antrenörler o ülkenin en önemli spor adamlarından oluşurken, bizim de artık bu düşünce ile hareket etmemiz gerekli. Türkiye Futbol Federasyonu bu konularla alakalı yeni kurallar getirmesi gerekmekte.

 KÖŞE:Muharrem KAZER  

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: