Federasyon Artık Köklü Değişiklikler Yapmalı

unnamedMİLLİ Takımımızın hızlı düşüşü. Türk futbolunun gelişimi için en önemli unsur Türkiye Futbol Federasyonunun yapacağı köklü değişiklikler ile olacaktır. Federasyonumuz ÇOK ACİL olarak bir takım kararlar alıp, değişikliler yapması gerekmektedir, Neden ve niçinleri ile bunu da şöyle açıklamaya çalışalım:

KÖŞE:Muharrem KAZER

  1. Profesyonel Takımlarımızın Alt Liglerde Kesinlikle Bir Pilot Takımları Olması Lazım, Türkiye Futbol Federasyonu Bu Konuda Takımlara Yaptırım Uygulaması Gerekiyor.

NEDEN PİLOT TAKIMI OLMALI? Ülkemizde yapılan araştırmalar neticesinde, süper lig, 1 lig ve hatta 2 lig takımlarının alt yapılarından yetişen çok sayıda yetenekli oyuncularımızın A takım seviyesine geldiğinde kaybolup gittiğini görmekteyiz. Ülkemiz genelinde yetenekli genç oyuncu çıkaramamızın sebebi ise tam bu noktada başlamakta, Üst düzey takımların alt yapılarda yetiştirdiğimiz oyuncularımızın çoğu alt yapısında oynadığı takımın A takımına çıkamadığından dolayı kaybolup gitmektedir. Avrupa ve gelişmiş ülkelerin sistemine baktığımızda bizde olmayan bir sistem görmekteyiz, üst düzey tüm profesyonel takımların alt liglerde pilot takımları var, ya da 2. Takımlarının olduğunu görmekteyiz. Bu takımlarda alt yapısında yetiştirdikleri oyuncularını oynatarak hem yetiştirdikleri oyuncusuna sahip çıkmış oluyorlar, hem de oynatarak gelişimlerini tamamlamalarına yardımcı oluyorlar. Alt liglerde bulunan bu takımlarda maddi anlamda bonservis ve pahalı transfer ücretlerinden de kurtulmuş oluyorlar. Araştırmalar neticesinde pilot takımı uygulayan takımların ciddi bir geri kazanım elde etmekte olduğunu ve bu işten maddi kazançta elde ettiklerini de görmekteyiz.

Federasyonumuzun bu konuda çok hızlı bir karar vermesi ve yaptırımlar uygulamamız lazım. Ülkemizde çok yetenekli oyuncularımız var ama kulüplerimiz bu oyunculara bazen güvenmediklerinden dolayı, bazen de oyuncunun şartlara hazır olmaması nedeniyle kendi başına bırakıldığını görmekteyiz, kulüpler senelerce oynattıkları oyuncularına ‘’git kendine kulüp bul’’ denmekte, o yaştaki kaç oyuncunun menajeri var ki kendilerine uygun takım bulabilsinler , maalesef takım bulamadıkları için kaybolup gidiyor bu genç oyuncularımız , az da olsa yetiştirdiğimiz bu yetenekli gençlerimize sahip çıkmamız lazım , bunların oynayacağı alt liglerde pilot takımlarımızın olması lazım , şayet pilot takım uygulaması ülkemizde zorunlu hale gelirse bu yetenekli oyuncularımızı tekrar Türk futboluna kazandırabiliriz .

Bu işler yasalar ile oluyor. Bu yasalar çıktığında hep birlikte göreceğiz ki, alt liglerde çok sayıda yetenekli genç oyuncumuz olacak, Bu genç oyuncular TÜRK futbolunun gelişimine yardımcı olacaktır.

                                                                                                 HOŞÇA KALIN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: